Tehnološka storitev

Področje uporabe:

Spletno izobraževanje, on-line konference, predavanja na daljavo in učenje, avdio-video komunikacijske platforme.

Stanje tehnologije:

TRL 2

Intelektualna lastnina:

nacionalni patent podeljen, PCT prijava v teku

Imetnik:

Univerza na Primorskem

Kontakt:

Center za razvoj in prenos znanja

Tel: +386 5 663 77 85

E-pošta: info@crpz.upr.si

Inovativno e-konferenčno orodje – rešitev za izboljšanje aktivnosti in kakovostne interakcije med predavateljem in občinstvom pri avdio-video komunikacijskih platformah.



Virtualno konferenčno okolje in programske rešitve (MS Teams, Zoom, Webex, idr.) ne zagotavljajo enakih možnosti interakcije kot nevirtualna okolja. Na Fakulteti za management Univerze na Primorskem je bila zato razvita rešitev, ki obravnava omenjeni izziv s ciljem ocenjevati, upravljati in izboljšati kakovost spletne interakcije med udeleženci, s poudarkom na aktivnosti udeležencev.



Predstavitev izuma

Rešitev je primerna za poslušalce, študente, zaposlene in udeležence na splošno, ki sodelujejo na e-srečanjih, hkrati pa zagotavlja pomembne informacije vodji pogovora ali predavatelju. Lahko se vključi v priljubljeno avdio-video komunikacijske platforme, kot so Zoom, Webex, MS Teams itd., ali pa se lahko izvaja kot samostojna rešitev, ki je na voljo za druge storitve prek vmesnika za programiranje aplikacij.

Rešitev temelji na tehnologiji za sprejem, sledenje in/ali analizo podatkov uporabnikov, od koder so ti podatki pridobljeni s senzorji in nameščenimi digitalnimi napravami.

Takšne povratne informacije omogočajo predavatelju, da se odzove glede aktivnosti občinstva. Povratne informacije so v obliki grafov, in so lahko predstavljene za posameznega udeleženca ali skupino kot celoto.



Prednosti

  •  omogoča ponudniku spletnih dogodkov (vodja konference, predavatelj, učitelj, inštruktor itd.), da oceni stopnjo aktivnosti udeležencev (strank, študentov, dijakov, udeležencev konference itd.).
  • Z ustreznimi povratnimi informacijami postanejo programske rešitve za spletno sestankovanje izvedljiva alternativa za osebna srečanja, s čimer prihranimo denar in čas tako organizatorjem kot udeležencem, hkrati pa so primernejši tudi za udeležence, saj se lahko pridružijo dogodku, ko to fizično ni mogoče
  • Rešitev omogoča visokokakovostne povratne informacije brez zagotavljanja fotografij/video udeležencev – kamera se uporablja samo za analitične namene, medtem ko lahko udeleženci ostanejo “skriti”.
  • omogoča učinkovito vodenje več sestankov (stikov) kot v običajnih okoljih.
  • širši vpliv takšne rešitve je tudi zmanjšanje ogljičnega odtisa zaradi manjših potreb potovanj udeležencev.