O pisarni

Center za razvoj in prenos znanja je organizacijska enota Univerze na Primorskem (UP), ki deluje pod okriljem Fakultete za management. Želimo biti povezovalni člen za sodelovanje med raziskovalci UP ter podjetji in drugimi organizacijami v lokalnem, nacionalnem in širšem mednarodnem prostoru.

Naše poslanstvo je spodbujanje komercializacije univerzitetnega znanja, vzpostavljanje raziskovalno-razvojnega sodelovanja ter iskanje ustrezne infrastrukture za znanje in raziskave.

Podpiramo raziskovalce in študente UP pri razvoju njihovih idej in zaščiti njihovih izumov, smo pa tudi kontaktna točka za podjetja, ki iščejo priložnosti za tehnološko, projektno in drugo sodelovanje z univerzo.

Aktivnosti na Univerzi

• Ozaveščanje zaposlenih na Univerzi na Primorskem o pomenu intelektualne lastnine
  • Izvajanje aktivnosti univerze na področju spodbujanja ustvarjalnega dela (inovativnosti) raziskovalcev in študentov UP
  • Identifikacija potencialnih inovacij in izumov
  • Izvajanje strokovnih, administrativnih in tehničnih nalog v postopku sprejemanja izumov
  • Skrb za zavarovanje izumov, ustvarjenih na UP
  • Vzdrževanje patentov
  • Pomoč raziskovalcem pri oblikovanju strategij za zaščito intelektualne lastnine
  • Promocija in trženje portfelja znanja, tehnologij in patentov
  • Upravljanje ustreznih pogodb za prodajo ali licenciranje pravic intelektualne lastnine

Storitve za podjetja

• Na univerzah najdemo pravo strokovno znanje in izkušnje za soočanje z izzivi gospodarstva;
  • spodbujamo izzive poslovnega razvoja med raziskovalci na univerzi;
  • ponujamo brezplačne storitve za podporo internacionalizaciji in mednarodnemu povezovanju podjetij prek mreže Enterprise Europe Network
  • ponujamo možnosti gostovanja/izmenjave za tuje mlade podjetnike prek programa Erasmus za mlade podjetnike

Pravna zaščita intelektualne lastnine

Center vodi formalne postopke za pridobitev službenih izumov in zagotavlja, da so ti ali druge oblike univerzitetnega znanja ustrezno zakonsko zaščiteni. Na ta način želimo zaščititi znanje in zagotoviti konkurenčnost univerze v širšem okolju.

Trženje intelektualne lastnine

Center si prizadeva za trženje in komercializacijo intelektualne lastnine, ustvarjene pod okriljem univerze. Le z uspešnim prenosom in komercializacijo znanja in izumov v okolje bodo dosegli svoj namen. Zato aktivno iščemo primerna podjetja, ki jih zanimajo naši izumi in znanje ter jih bodo lahko izkoristila na trgu in s tem dodala vrednost svojim izdelkom ali storitvam.

Spodbujanje podjetništva in ustanavljanja odcepljenih podjetij

Center spodbuja bistre in podjetne raziskovalce, da se podajo na podjetniško pot in ustanovijo odcepljena podjetja. To je smiselno zlasti takrat, ko so rezultati njihovih raziskav nove storitve ali izdelki, ki so novost na trgu, nekaj, česar trg še ne ponuja, in ko želijo izdelek ali storitev razvijati naprej v lastnem podjetju.

Vodnik po prenosu znanja na Univerzi na Primorskem