PONOVLJENA ZGODBA O USPEHU: Center za razvoj in prenos znanja v Enterprise Europe Network – FORTISSIMO – Tehnologija in ustvarjalnost skupaj spreminjata način, kako se otroci učijo o glasbi

Mrežni partnerji

UNIVERZA NA PRIMORSKEM – UNIVERSITA DEL LITORALE

Tematska skupina

Kreativne industrije (Creative Industries)

Invida navdušuje s pripovedovanjem zgodb – zdaj pa še globalno

Invida se ponaša z ustvarjanjem izjemnega pripovedovanja zgodb, kar dokazuje s svojimi nagrajenimi animiranimi kratkimi filmi in serijami. A največji slovenski animacijski in produkcijski studio si je želel svojo široko paleto storitev dvigniti še na višjo raven.

Podjetje je ustvarilo že več kot 3.500 projektov. Njihov impresivni portfelj vključuje lastne avtorske projekte – kratke filme, dokumentarce in animirane serije – pa tudi oglase, razlagalne videe, vsebine za družbena omrežja, interaktivne vsebine ter animacije za video igre in aplikacije. Posebej bogate izkušnje ima na področju animirane vsebine za mlajše občinstvo.

Invida je nedavno praznovala 20 let delovanja. Velik del tega obdobja je zaznamovala stabilna rast prihodkov, omejeno število zaposlenih in majhna prisotnost na globalnem trgu. To pa se je spremenilo z vključitvijo v mrežo Enterprise Europe Network.

Predstavitev zmogljivosti na večjem odru

Invida si je želela razširiti mednarodni doseg, raziskati nove tržne priložnosti in najti potencialne partnerje za sodelovanje. Obrnila se je na slovenskega partnerja mreže – Center za razvoj in prenos znanja na Univerzi na Primorskem. »Njihova široka mreža in viri so se zdeli popolna kombinacija za nas – in res je bilo tako« je povedal Blaž Gregorin, tedanji direktor marketinga pri Invidi.

Mreža je Invido povezala s potencialnimi mednarodnimi partnerji in ponudila podporo pri pridobivanju sredstev EU. Tako se je podjetje uspešno vključilo v program Ustvarjalna Evropa – program Evropske komisije za podporo kulturnim in avdiovizualnim sektorjem.

Sebastjan Rosa, takratni svetovalec za internacionalizacijo v mreži Enterprise Europe Network na Fakulteti za management Univerze na Primorskem, je Invido povezal z italijanskim podjetjem Fortissimo. Slednje je iskalo partnerje za digitalni izobraževalni projekt namenjen otrokom, da bi jih na zabaven način poučili o klasični glasbi. Kasneje je sodelovanje z Invido prevzel Leon Pavlič, svetovalec v mreži Enterprise Europe Network za internacionalizacijo in projektni vodjai. Invidine kompetence na področju izobraževanja in tehničnih/avdiovizualnih rešitev so jo naredile za idealnega partnerja. »Naša dodana vrednost je v tem, da znamo komunicirati z najzahtevnejšim občinstvom – otroki« dodaja Gregorin.

Prvi tovrstni izobraževalni projekt

Projekt, ki je prejel 1,7 milijona evrov sredstev, je razvil digitalno orodje, s katerim je klasična glasba postala zabavna in dostopna otrokom. Vključuje aplikacijo z interaktivnimi igrami, učne načrte za učitelje ter virtualno glasbeno hišo, kjer lahko otroci spoznavajo instrumente in ustvarjajo glasbo v 360-stopinjski virtualni resničnosti.

Invida je k projektu prispevala z animacijo, oblikovanjem 3D virtualnih okolij v Unreal Engine, snemanjem 360° videov orkestrskih nastopov in dodajanjem animiranih elementov.

Platforma bo kmalu dostopna v 11 evropskih jezikih. Fortissimo je prejel 2. nagrado na letni konferenci mreže EEN v letu 2023 za učinkovito uporabo storitev mreže za rast in inovacije.

Povezovanje ustvarjalnosti z novimi tehnologijami

»Projekt Fortissimo je ena naših najljubših zgodb o uspehu, ki prikazuje predanost in delo naše lokalne pisarne« pravi Pavlič. »Prav tako ponazarja številne priložnosti, ki jih ponuja mreža. Stalno iščemo nove načine, kako povezovati podjetja ali projektne partnerje, kot v primeru Invide in se trudimo, da s pravilnim povezovanjem ustvarjamo nove zgodbe o uspehu

Razvoj vsebin za več platform in formatov

Invida je skozi sodelovanje pridobila dragocen vpogled v možnosti, potrebe in zahteve razpisov EU, kar je ključno za prihodnje sodelovanje na globalnem trgu. Vloga mreže pri povezovanju in zagotavljanju nemotenega sodelovanja je bila neprecenljiva. Sodelovanje na več mrežnih dogodkih je pripeljalo do strateških partnerstev in odprlo nova vrata.

Prihodki podjetja so se povečali za 15 %, s čimer so lahko zaposlili dodatne sodelavce in zunanje izvajalce. Mednarodna povpraševanja po projektih so v porastu, prav tako pa narašča baza naročnikov iz EU.

Pogled v prihodnost

Invida namerava vlagati v razvoj talentov in najsodobnejšo opremo, da ohrani konkurenčno prednost. Ker so njihove zgodbe in razvoj likov univerzalno privlačni, širijo tudi produkcijo lastnih animiranih filmov za globalni trg.

Podjetje še naprej raziskuje nove tehnologije in inovativne pripovedne pristope, hkrati pa krepi vključenost v projekte, financirane iz EU. Trenutno se ponovno posvečajo ideji razvoja animiranih kratkih filmov z liki, ki uporabljajo znakovni jezik. S pomočjo mreže na Univerzi na Primorskem iščejo tehnične partnerje s strokovnim znanjem na področju zajema gibanja in umetne inteligence, da bi razvili avtomatiziran sistem za prevajanje vsebine v različne različice znakovnega jezika. Cilj je prijava na enega izmed naslednjih razpisov programa Ustvarjalna Evropa.

»Z optimizmom zremo v prihodnost, saj nas navdušujejo možnosti za sodelovanje z novimi partnerji, raziskovanje prebojnih tehnologij in ustvarjanje navdihujočih zgodb, ki navdušujejo občinstvo po vsem svetu« je zaključil Gregorin in dodal »naš cilj je dodatno razširiti mednarodno prisotnost in se uveljaviti kot zanesljiv partner za projekte, ki zahtevajo vrhunsko animacijo in poglobljene izkušnje.«

Članek je, z nekoliko osveženimi podatki o vlogah sodelujočih v slovenskem tekstu, preveden iz angleškega jezika z uradne strani mreže Enterprise Europe Network. Povezava na izvorni članek: https://een.ec.europa.eu/success-stories/technology-and-creativity-combined-transforms-how-children-learn-about-music?utm_source=linkedin&utm_medium=organic-social&utm_campaign=success-story-Slovenia